İstihdamı hareketlendiren 4 sektör


Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tutmak için dokuz yıldır aylık olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Kasım 2019 dönemine ait verileri açıklandı. Endeks verilerine göre, Kasım ayında en çok iş ilanı yayınlanan sektör, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 6 artış gösteren Bilişim sektörü oldu. 
 Geçen aya göre bakıldığında ise Bilişim, Hizmet, Sigortacılık ve Telekomünikasyon sektörlerinin işe alımlarını hızlandırarak istihdam piyasasının hareketlenmesine katkıda bulunduğu görüldü.

 

AR-GE Mühendisliğine talep arttı

Kasım ayında iş arayanların en çok başvuruda bulunduğu ilk 10 mühendislik pozisyonu incelendiğinde Makine, Üretim ve İnşaat Mühendisliği pozisyonlarının ilk 3 sırada yer aldığı görülüyor. Geçtiğimiz sene ilk 10 arasında yer almayan AR-GE Mühendisliği ise % 87 artış yakalayarak bu ay en çok iş başvurusu alan 9. mühendislik pozisyonu olarak öne çıkıyor. İş başvurularında geçen yılın aynı ayına göre en çok artış yaşanan ilk 10’daki diğer pozisyonlar şöyle sıralanıyor: % 84 artış ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği, % 45 ile Makine Mühendisliği ve Satın Alma Mühendisliği, % 42 ile Planlama Mühendisliği, % 40 ile Elektrik Mühendisliği ve Proje Mühendisliği,  % 35 ile Kalite Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği, % 27 ile de Yazılım Mühendisliği.

Uzmanlık gerektiren pozisyonlarda ilk sıra İnsan Kaynakları Uzmanlarının

Uzmanlık gerektiren pozisyonlara yapılan iş başvurularına bakıldığında; en çok iş başvurusunun İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonuna yapıldığı; Elektrik-Elektronik Mühendisliği pozisyonunun ise % 84 artış ile geçen yılın aynı dönemine göre iş başvurusunu en çok arttıran uzman pozisyonu olduğu görülüyor.

Kırıkkale’de “Hizmet”, Edirne’de “Tekstil” sektöründe canlılık

Sektör ve şehir bazlı detaylara inildiğinde; yayınlanan iş ilanlarının Kırıkkale’de Hizmet sektöründe % 10; Edirne’de Tekstil sektöründe % 7, Kocaeli’de Üretim/Endüstriyel Ürünler sektöründe % 5 artış yakalıyor olması dikkat çekiyor.

Mavi yaka pozisyonlarda en çok satış ve hizmet personelleri arandı

 Kariyer.net’in mavi yaka çalışan arayan işverenlerle, evinin yakınında iş arayan mavi yaka çalışanları buluşturan mobil uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre; Kasım ayında uygulama içerisinde mavi yaka pozisyonlarda en çok satış ve hizmet personellerinin arandığı görülüyor. Yeni iş ilanlarında Eczane Elemanı, Sekreter, Satış Elemanı, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer arayışı ağır basıyor.  İş arayanların en çok başvuruda bulunduğu pozisyonlar ise Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer şeklinde sıralanıyor.