İMAR BARIŞINDA SON GÜNLER


TÜRKİYE’DE İMAR BARIŞI UYGULAMASININ İLK TAPUSUNU DENİZLİ’DE ALDIK. ŞİMDİ BU GURURLA İSTANBUL'DA YENİ TAPULARI ALMAYA DEVAM EDİYORUZ.
 
 
3194 Sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı Maddesi Gereğince;
 

  • Ruhsatsız (kaçak) inşa edilen yapılar
  • Ruhsat ve eklerine aykırı olarak inşa edilen yapılar
  • Yola veya yeşil alana taşan yapılar
  • Hazine arazileri üzerindeki yapılar 
  • Kat irtifakı yapılmış fakat yapılan değişikliklerden dolayı yapı kullanma izin belgesini alamayan vb. yapıların
            İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
İmar Barışı başvurusu için, Mimar , İnşaat Mühendisi ve Harita Mühendisi uzman kadromuzla binanızda yapacağımız ön inceleme ve alan hesabı sonrasında e-devlet üzerinden YAPI KAYIT BELGESİ’ne başvuru yapıyoruz. Türkiye de ilk tapuyu alan firma olarak projede çalışan İnşaat Mühendisi Hediye KURTCEPHE YAKAR tarafından projeleriniz takip edilmektedir.
Yapı kayıt belgesi başvurusunda yanlış beyan veya yanlış hesaplama olursa yatırılan tüm harçlar geçersiz sayılacağından, yapacağınız işlemlerin doğru olması gerekmektedir. O sebeple
1. Aşamanın, imar kanunu yönetmeliğine hakim, UZMAN BİR KADRO tarafından yapılması önemlidir.
İmar Barışı’nın ilk başvurusu sonrası çıkan harçlar ödendikten sonra,
2. AŞAMA olan KAT MÜLKİYETİ kısmına geçilir. Bu aşamada binanızla ilgili, Harita Mühendisinin yapacağı detaylı ölçüm belgesi, KADASTROMÜDÜRLÜĞÜNE  onaylatılır. Ardından mimari ekibimizle binanızın MİMARİ RÖLEVE PROJESİ, yani mevcut durumundaki planları, cepheleri çizilir ve MİMAR tarafından onaylanır.
2. AŞAMA OLAN KAT MÜLKİYETİ KISMI, BİREYSEL OLARAK YAPILAMAZ. MUTLAKA UZMAN BİR MİMARİ EKİP İLE ANLAŞMANIZ GEREKMEKTEDİR. 
 
İMAR BARIŞINDA TAPU NASIL ALINIR
İlk aşama olan YAPI KAYIT BELGESİNİ düzgün bir şekilde aldıysanız, 2. AŞAMA olan KAT MÜLKİYETİ’ne geçebilirsiniz. Fakat bu aşamanın MİMAR ve HARİTA MÜHENDİSİ  kontrolünde yapılması gerekmektedir. (Uzman Kadromuzla sizlere Hizmet vermekteyiz.)
İmar Barışı’nın 2. Aşaması olan Tapu işlemlerine geçmeye karar verdiğinizde firmamızla anlaşmanız halinde, binanızın toplam inşaat alanı Harita Mühendisi tarafından kontrol edilir. Yanlış beyanda bulunmuşsanız YAPI KAYIT başvurunuz düzeltilir. Ardından Harita Mühendisi “Zemin Tespit Tutanağı” hazırlayarak Kadastroya onaya sunar. Mimari ekibimiz de binanızdaki tüm kullanım alanlarının ve dairelerinin projeleri çizerek onaylar.
İmar Barışı için tüm bu evraklar ile son olarak TAPU MÜDÜRLÜĞÜ‘ne başvurularak, 2. aşamanın harcı hesaplanır ve arsa sahipleri tarafından ödendikten sonra, herkese ait KAT MÜLKİYETİ TAPUSU çıkartılır.
Unutmayın, kat mülkiyetli tapunuza 1. AŞAMA ve 2. AŞAMA’yı doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlarsınız geçebilirsiniz.  Yanlış beyanda ödediğiniz harçlar, geriye alınamayacaktır.
TÜM AŞAMALARDA SİZLERE DESTEK İÇİN BİZE MUTLAKA ULAŞIN..
SON GÜN   31 ARALIK 2018. 
GEÇ KALMAYIN, GELİN BARIŞALIM…